Wrzasq.pl

Mikroformaty

Thursday, 16 June 2016, 10:47

Strona w formacie

Mikroformaty od jakiegoś czasu stają się coraz popularniejsze, ale wciąż nie są na szeroką skalę ani używane, ani opisywane. Co to w ogóle takiego? Mikroformaty definiują sposób zapisu pewnego rodzaju informacji na stronach WWW głównie od strony budowy dokumentu, co umożliwia odczytanie takich informacji przez maszyny i programy.

Ważne jest to, że mikroformaty nie definiują żadnego nowego języka - opisują jedynie wykorzystanie XHTML'a w konkretnych przypadkach. Nie trzeba więc tworzyć osobnego dokumentu, odnośnika, czy zagnieżdżać innych dokumentów. Przykładem jest na przykład moja podstrona kontakt. Jak widać jest to standardowy dokument XHTML i jego wygląd również nie jest zmodyfikowany, a jednak zawiera on dane wizytówki w formacie hCard.

Mikroformaty są dlatego w większości przypadków w 100% kompatybilne z już istniejącymi stronami i nie wymagają w nich zmian technicznych - praktycznie jedyne elementy, z których korzystają mikroformaty, to atrybuty rel odnośników, oraz atrybuty class elementów. Wyróżniamy nimi po prostu informacje, które mają konkretne znaczenie (na przykład zaznaczamy, że dany wyraz jest nazwą ulicy z naszego adresu).

Co z podziałem?

Jak to się ma do trendu rozielania metadanych, treści i warstwy prezentacji? Po głębszym przyjżeniu się można zauważyć, że bardzo dobrze z nim współgra. Dzięki mikroformatom można bez zbędnego dodawania elementów opisu, czy kodu zaznaczać treść, która może mieć szerokie zastosowanie w innych miejscach. Człowiek wchodząc na stronę z wizytówką w formacie hCard zobaczy dokument z opisem, a maszyna wyłapie jedyne dane z wizytówki.

Oprócz tego jeden z mikroformatów - XMDP, jest przeznaczony właśnie do tworzenia schematycznych opisów innych mikroformatów (jego samego również można opisać w ten sposób). Praktycznie dla każdego mikroformatu istnieje profil XMDP. Oczywiście do opisu takiego używa się standardowego języka XHTML, ale dokument, będący poprawnym profilem można użyć na swojej stronie aby poinformować odwiedzające stronę programy, w jaki sposób interpretować poszczególne dane.

Formaty

Obecnie istnieje tylko kilka przyjętych mikroformatów, ale kolejne są aktywnie rozwijane. Wśród tych już powszechnie uznawanych są przede wszystkim hCard i hCalendar - opisują one zapis formatów odpowiednio vCard i vCalendar w XHTMLu w formie 1-do-1 (czyli umożliwiają uwzględnienie wszelkich informacji z jednego formatu w drugim) umożliwiając automatyczną konwersje tych formatów. vCard i vCalendar to formaty powszechnie używane przez urządzenia przenośne do synchronizacji informacji.

Kolejne standardy to rel-nofollow, rel-license i rel-tag, które mogą wydawać się dość banalne - polegają one jedynie na określeniu atrybutu rel danego odnośnika, a jednak mogą się okazać bardzo przydatne. Pierwszy z nich informuje, że silniki przeszukujące naszą stronę nie powinny podążać za danym linkiem. Drugi informuje o tym na jakich zasadach została opublikowana treść strony. Ostatni z kolei daje znac programowi, że dany link jest odnośnikiem do podstrony z danym tagiem (słowem kluczowym).

Oprócz mikroformatów, które mają dość oczywiste i powszechne zastosowanie istnieją również takie, które przydają się w konkretnego rodzaju stronach. Na stronach z sondami przydatny może okazać się VoteLinks (aczkolwiek opisuje on jedynie sondy typu TAK/NIE). Z kolei jeśli mamy bloga lub sieć społecznościową możemy skorzystać z XFN (HTML Friends Network) aby opisać zależność ze stronami innych internatów.

Istnieje jeszcze kilka mikroformatów, jak na przykład wspomniany XMDP, a ich zastosowanie może być mniej lub bardziej oczywiste. Poza tym jest bardzo wiele draftów kolejnych mikroformatów. Jeśli o mnie chodzi to z mikroformatów zacząłem korzystać dość niedawno i uważam, że jest to całkiem wygodne, bo bez zbędnego zamieszania możemy w prosty sposób znacznie poszerzyć spektrum przekazywanych informacji, więc na pewno jest to rzecz warta uwagi.

Dokładne i aktualne informacje o mikroformatach znajdziesz na http://microformats.org/.

Tags: , , ,