Rafał Wrzeszcz - Wrzasq.pl

PopStack - copy-pasting from StackOverflow has never been as easy

Saturday, 19 March 2016, 00:05

I work in Berlin but live in Szczecin - commute to work by train and have something like 2 hours per day to spend on doing something on my laptop. I also cannot sleep until late hours (just like today) so I have few more hours. That gives me few hours per day after my regular work to spend on something on my laptop. Sometimes I do my private projects, sometimes I do spare-time freelance projects, but from time to time I like playing with new stuff. This is how PopStack was born.

Tags: Ciekawostki, Szczecin, Technologie, Teksty, Kod, Chillout, Projekty

» Komentarze

Luźne i długie notatki o załatwianiu pożyczek i/lub kredytów hipitecznych

Tuesday, 31 July 2012, 11:22

Tym razem nie będzie technicznie. Nie będzie w sumie w ogóle zawodowo. Po prostu nie mogę sobie odpuścić spisania tych przygód. Tak się stało, że przez ostatnie pół roku miałem całe mnóstwo zawirowań związanych z nieruchomościami, kredytami, a najczęściej jednym i drugim na raz. Nie chodzi mi broń boże o jakieś wylewanie gorzkich żali - jak się chce coś w życiu mieć, to nieraz trzeba pozasuwać. Ale niektóre aspekty, z którymi musiałem się stykać są tak absurdalne, że nawet jeśli to nie dotrze do kogokolwiek, kto w którejkolwiek instytucji mógłby cokolwiek zmienić, to może chociaż ktoś się w niemocy uśmiechnie, albo odetchnie z ulgą, jakie to ma jednak lekkie życie. Zetknąłem się z różnymi instytucjami - od banków, przez doradców i pośredników kredytowych, po urzędy samorządów lokalnych, do tego PKP i kilka innych instytucji. Smutne jest jedynie to, że na co dzień mam styczność z tego typu absurdami na każdym kroku (jak zapewne większość z Was) w większości instytucji i po prostu tym razem natężenie absurdów przerosło poziom, który można by określić mianem barejowskiego.

Tags: Banki, Teksty, Finanse, Hipoteka

» Komentarze

I po co Ci te studia

Saturday, 13 November 2010, 11:37

Na taki, a nie inny przebieg zdarzeń miało wpływ wiele składowych, przez które również i na moją stronę czasu nie miałem zbyt dużo, ale nie o nich chcę się rozpisywać (chyba, że przyokazyjnie). O napisaniu tego typu tekstu myślałem już wcześniej, ale nie miałem czasu, a zresztą pisanie jaką to studia są bezsensowną stratą czasu samemu będąc studentem byłoby hipokryzją. Teraz jednak mogę się wypowiedzieć bez skrępowania. Zdaję sobie sprawę, że informatyka, którą ja studiowałem jest w tej kwestii dość skrajnym przypadkiem, ale myślę, że w tekście przedstawię argumenty uniwersalne.

Tags: Praca, Teksty, Studia

» Komentarze

Programista HTML

Tuesday, 16 February 2010, 15:43

Język HTML jest w takim samym stopniu językiem programowania, jak dokument tekstowy OpenOffice. Oczywiście mógłbym bez trudu stworzyć w miarę logiczny ciąg myślowy wiążący te dwie kwestie, ale byłoby to takim samym nadużyciem, jak nazwanie mechanika samochodowego fizykiem. Pani księgowej nie każe się znać formatu, w jakim Excel zapisuje swoje pliki. Grafik komputerowy nie musi znać formatu JPEG. Co więc w ogłoszeniach o pracę dla programistów PHP robi zazwyczaj bardzo dobra znajomość HTML i CSS?

Tags: Praca, Teksty, PHP, HTML

» Komentarze

Hormon - biblioteka ORM

Monday, 28 September 2009, 19:06

Dziś chciałbym przestawić bibliotekę swojego autorstwa - Hormon. Jest to biblioteka typu ORM dla PHP - ma ona za zadanie być kompaktową, choć w pełki funkcjonalną biblioteką tego typu. Najważniejszą regułą w trakcie jej tworzenia jest używanie tak dużo z tego, co oferuje PDO+PHP5 jak to tylko możliwe. Z kilku powodów. Po pierwsze - to co wbudowane w binarną część PHP5, czy rozszerzenia PDO jest o wiele szybsze i wydajniejsze niż zamienniki napisane w natywnym kodzie PHP. Po drugie - kod jest dzięku temu mniejszy. W końcu po trzecie - funkcjonalność przyszłych wersji PDO/PHP5 będzie bez większych problemów dostępna i będzie wymagać mniejszego nakładu pracy. To oczywiście zgoła odmienne podejście niż to z wielu innych bibliotek, gdzie wszystko, co tylko się da, należy dodać do kodu źródłowego, ale w tym wypadku, jak już wspominałem, to nie jest porządany kierunek - rozwój Hormona jest głównie skupiony na byciu kompaktowym i transparentnym wobec używanych "niżej" warstw aplikacji.

Tags: Skrypty, Hormon, Teksty, Kod, SQL, ORM, PHP

» Komentarze

Nokia E75 - poradnik przetrwania

Thursday, 25 June 2009, 13:06

Od kilku dni jestem posiadaczem telefonu Nokia E75. Swoją premierę na polskim rynku miał dość niedawno, bo jakieś dwa miesiące temu, a w ofercie operatorów jeśli się nie mylę jest od około miesiąca. Postanowiłem zatem podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jej temat. Od razu zaznaczę, że należę do tych ludzi, którzy uznają tylko jednego producenta telefonów i w moim przypadku jest to właśnie Nokia, więc nie będzie tutaj raczej odniesień do innych marek. Do tej pory samemu użytkowałem już kilka telefonów tego producenta (poza starszymi modelami, były to 6230, 6230i, 6500 Slide, czy E51). Przed zakupem telefonu rozglądałem się w ofercie operatorów (moja stara umowa dobiegała końca) i zanim w katalogach pojawiła się E75 brałem pod uwagę praktycznie tylko E66 - podobnej klasy telefonem był E71, jednak nie cierpię układu QWERTY na wierzchu, dlatego obstawałem przy E66. W ostatniej chwili zwróciłem uwagę na nowość - właśnie E75. Jej największą zaletą jest połączenie tych dwóch cech - nadal wygląda jak normalny telefon, a w środku kryje pełną klawiaturę i już było po rozważaniach. Ale zacznijmy od początku.

Tags: Praca, Technologie, Teksty, Nokia, Telefony, GSM

» Komentarze

Przegląd frameworków JavaScript: Prototype

Saturday, 13 June 2009, 05:44

Jako ostatni przetestowałem bibliotekę Prototype. Swego czasu była to biblioteka najbardziej popularna w projektach korporacyjnych. Realizuje podobny model jak MooTools, jednak można przy jej pomocy tworzyć kod przypominający ten tworzony pod jQuery. Prototype to rozwiązanie dojrzałe i spójne. Mimo iż trochę brakuje niektórych aspektów, to pozostałe są dopracowane bardzo szczegółowo. Jedynym mankamentem tej biblioteki jest dramatycznie niska wydajność w przeglądarkach Internet Explorer (przynajmniej w kwestii obsługi selektorów, bo to właśnie obejmuje test SlickSpeed, na wynikach którego się opieram). W pozostałych przeglądarkach spokojnie może on konkurować z MooTools, czy jQuery, a nawet zazwyczaj je przeganiać - jedynie dojo pozostaje niedoścignionym demonem szybkości. Po przeglądzie wszystkich bibliotek to właśnie na Prototype postanowiłem postawić i wydaje mi się, że był to dobry wybór. Korzysta się z niego bardzo wygodnie, oferuje bardzo szeroką funkcjonalność przy minimalnym ograniczaniu już istniejącej funkcjonalności i pozostawiając szerokie możliwości rozbudowy. Tworzony kod jest bardzo wygodny i sami decydujemy w jakim stopniu używamy frameworku, a ile robimy standardowymi metodami.

Tags: Web, Teksty, JavaScript, AJAX, DOM

» Komentarze

Przegląd frameworków JavaScript: MooTools

Friday, 12 June 2009, 03:22

Kolejnym frameworkiem w kolejce był MooTools. Realizuje on odmienną od dojo i jQuery ideę - nie tworzy zupełnie nowego środowiska, lecz rozszerza domyślny model typów danych. Powiem szczerze, że o wiele bardziej mi się podoba taka metoda działania, jak już wspominałem przy okazji opisywania dojo - po pierwsze nie trzeba uczyć się zbyt wiele, po drugie możemy sami decydować w jakim stopniu korzystamy z oferowanych przez bibliotekę opcji i po drugie takie rozwiązanie jest moim zdaniem o wiele bardziej skalowalne - nie rozwarstwia kodu przez co mamy nadal pełną swobodę odnośnie jego podziału i polityki rozwoju. MooTools jest bardzo wygodny w użyciu, szczególnie, jeśli do tej pory pracowaliśmy już z JavaScript, ale niekoniecznie korzystaliśmy z jakiejś biblioteki tego typu. Jedynym mankamentem jest nieco postrzępiona dokumentacja (nieraz czytając okazuje się, że błądzimy bez celu, bo ktoś nie dodał opisu potrzebnych akurat nam rzeczy).

Tags: Web, Teksty, JavaScript, AJAX, DOM

» Komentarze

Przegląd frameworków JavaScript: jQuery

Thursday, 11 June 2009, 15:33

Muszę przyznać, że dojo wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie, mimo kilku mankamentów dotyczących raczej mojego subiektywnego podejścia i metod tworzenia aplikacji. Następny postanowiłem wypróbować jQuery. Ten framework cieszy się dużą popularnością i bardzo szybko zdobywa sobie uznanie w sieci. Powiem szczerze, że opinie, jakie o nim czytałem w większości niemal spowodowały, że w ciemno wybrałbym ten framework - od razu powiem, że całe szczęście, że postanowiłem to wszystko przejść na własnej skórze. Ta biblioteka rozczarowała mnie i to mocno. Zupełnie nie rozumiem fascynacji nią w środowisku deweloperów. Jedyną jej zaletą jest to, że pozwala stworzyć tasiemca w jednej linijce, który coś zrobi.

Tags: Web, Teksty, JavaScript, AJAX, DOM

» Komentarze

Przegląd frameworków JavaScript: dojo

Wednesday, 10 June 2009, 03:51

JavaScript jest obowiązkowym elementem każdej nowoczesnej aplikacji webowej. Ja sam jestem w nim powiedzmy średnio-zaawansowany: tego co jest potrafię używać do czego potrzeba, ale poezji w nim nie stworzę. We własnych aplikacjach piszę kod dość łopatologicznie, natomiast kiedy tworzę coś, co musi zadziałać i to sprawnie, wykorzystuję framework, do którego akurat jest dostępne przystępne case study projektów podobnych do tego, co właśnie muszę wyposażyć w interfejs wygodniejszy niż czysty XHTML+CSS. Jednak z czasem stało się to niewygodne, bo zamiast przyzwyczajać się chociaż do jednego frameworka, za każdym razem zaczynałem pracę od nowa. Postanowiłem wstawić w swój silnik webowy jakiś konkretny framework. Postanowiłem przejrzeć 4 popularne frameworki - dojo, jQuery, MooTools i Prototype. Początkowo brałem też pod uwagę YUI, jednak po przejrzeniu dokumentacji i przykładów doszedłem do wniosku, że jest on nieadekwatny do moich potrzeb. To czego potrzebowałem nie jest tam wcale uproszczone (na przykład brak wsparcia dla przesyłania danych za pośrednictwem XHR wykorzystując JSON, a sam framework jest niewątpliwie stworzony z myślą o wysoce skalowalnych, dużych serwisach - ja JavaScript wykorzystuję na mniejszą skalę. Postanowiłem się więc podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat wspomnianych bibliotek. Nie będą to tutoriale, ale moje subiektywne oceny, może pomogą komuś w podjęciu decyzji.

Tags: Web, Teksty, JavaScript, AJAX, DOM

» Komentarze