Wrzasq.pl

Od podstaw: Unicode i UTF-8

Thursday, 16 June 2016, 10:47

W Internecie od niemal zawsze mają miejsce problemy z kodowaniem (zapisem znaków). Dziś praktycznie powszechnie korzysta się z Unicode (czy też po spolszczeniu - Unikod). Jednak nadal wiele osób, szczególnie nieobeznanych z nim nie ma zbytnio pojęcia czym on jest i dlaczego jest taki ważny. Przeważnie dotyczy to osób korzystających ze środowiska Microsoft Windows i żadnego innego, ponieważ nie zdają sobie oni nieraz sprawy z różnorodności pozostałych platform. Skąd jednak całe to zamieszanie? Zacznijmy od początku.

Tags: , , ,

» Komentarze

Od podstaw: XML

Thursday, 16 June 2016, 10:47

XML to "rozszerzalny język znaczników" (ang. eXtensible Markup Language). Oznacza to, że jest to język uniwersalny przeznaczony do tworzenia języków oznaczeń - sam w sobie jest jedynie zbiorem zasad składni, definiuje pewne mechanizmy rządzące dokumentem, nie definiuje za to żadnych znaczników ani atrybutów. Innymi słowy XML określa jedynie format zapisu, a nie format samych danych. Robią to dopiero języki oparte na XML-u takie jak XHTML, RSS i wiele innych. Sam XML jest pochodnym SGML, a ten z kolei wywodzi się z GML. Nie będę ich tutaj omawiał, jednak ich idea jest podobna. Zostały one opracowane w celu przechowywania i współdzielenia dokumentów w jednolity sposób na przestrzeni lat. XML jest w gruncie rzeczy uproszczoną wersją SGML - ogranicza jego implementacje tylko do domyślnej składni, ujednolica wiele zagadnień (jak chociażby "puste" tagi). O XML-u pewnie obiło się wielu osobą o uszy, często jednak nie zdają sobie sprawy jak ważne są niektóre jego aspekty. Widać to chociażby w przypadku stron WWW tworzonych w tej technologii (korzystając z języka XHTML).

Tags: , , ,

» Komentarze

I po co Ci te studia

Thursday, 16 June 2016, 10:47

Na taki, a nie inny przebieg zdarzeń miało wpływ wiele składowych, przez które również i na moją stronę czasu nie miałem zbyt dużo, ale nie o nich chcę się rozpisywać (chyba, że przyokazyjnie). O napisaniu tego typu tekstu myślałem już wcześniej, ale nie miałem czasu, a zresztą pisanie jaką to studia są bezsensowną stratą czasu samemu będąc studentem byłoby hipokryzją. Teraz jednak mogę się wypowiedzieć bez skrępowania. Zdaję sobie sprawę, że informatyka, którą ja studiowałem jest w tej kwestii dość skrajnym przypadkiem, ale myślę, że w tekście przedstawię argumenty uniwersalne.

Tags: , ,

» Komentarze

Luźne i długie notatki o załatwianiu pożyczek i/lub kredytów hipitecznych

Thursday, 16 June 2016, 10:47

Tym razem nie będzie technicznie. Nie będzie w sumie w ogóle zawodowo. Po prostu nie mogę sobie odpuścić spisania tych przygód. Tak się stało, że przez ostatnie pół roku miałem całe mnóstwo zawirowań związanych z nieruchomościami, kredytami, a najczęściej jednym i drugim na raz. Nie chodzi mi broń boże o jakieś wylewanie gorzkich żali - jak się chce coś w życiu mieć, to nieraz trzeba pozasuwać. Ale niektóre aspekty, z którymi musiałem się stykać są tak absurdalne, że nawet jeśli to nie dotrze do kogokolwiek, kto w którejkolwiek instytucji mógłby cokolwiek zmienić, to może chociaż ktoś się w niemocy uśmiechnie, albo odetchnie z ulgą, jakie to ma jednak lekkie życie. Zetknąłem się z różnymi instytucjami - od banków, przez doradców i pośredników kredytowych, po urzędy samorządów lokalnych, do tego PKP i kilka innych instytucji. Smutne jest jedynie to, że na co dzień mam styczność z tego typu absurdami na każdym kroku (jak zapewne większość z Was) w większości instytucji i po prostu tym razem natężenie absurdów przerosło poziom, który można by określić mianem barejowskiego.

Tags: , , ,

» Komentarze

PopStack - copy-pasting from StackOverflow has never been as easy

Thursday, 16 June 2016, 10:47

I work in Berlin but live in Szczecin - commute to work by train and have something like 2 hours per day to spend on doing something on my laptop. I also cannot sleep until late hours (just like today) so I have few more hours. That gives me few hours per day after my regular work to spend on something on my laptop. Sometimes I do my private projects, sometimes I do spare-time freelance projects, but from time to time I like playing with new stuff. This is how PopStack was born.

Tags: , , , , , ,

» Komentarze